Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Strefa chemii
​ORLEN Południe oferuje produkty adresowane do różnych gałęzi przemysłu chemicznego, zarówno wielko jak i małotonażowego.

Produkowane w ORLEN Południe rozpuszczalniki używane są między innymi do otrzymywania roztworów w wielu procesach przemysłowych, do ekstrakcji, czyli wymywania pożądanych lub niepożądanych składników stałych lub ciekłych (np. ekstrakcja olejów roślinnych), do przemywania i odtłuszczania części maszyn i urządzeń. Stosowane są także w produkcji jako składniki farb, lakierów, klejów, chemii gospodarczej, kosmetyków, emulsji hydroizolacyjnych, polimerów. Oddzielna grupa zastosowań to środki porogenne, ekspandujące (pentan do produkcji styropianu), jako nośniki czynników aktywnych (aerozole).

Powstająca w procesie produkcji biodiesla gliceryna może być stosowana w przemyśle paszowym, a także do zastosowań technicznych przy produkcji środków antyzamarzających, antyzbrylajacych, antyadhezyjnych. Gliceryna destylowana służy m.in. do produkcji materiałów wybuchowych, polioli, do zastosowań technicznych (płyny eksploatacyjne, farby, lakiery, rozpuszczalniki, manometry). Jest stosowana w przemyśle kosmetycznym, paszowym czy w chemii gospodarczej.

W procesie neutralizacji kwasem siarkowym alkalicznej gliceryny surowej powstaje siarczan potasu, który znajduje swoje zastosowanie w produkcji nawozów; stosowany jest także do produkcji szkła i ałunów czy do utrzymywania murawy stadionów, boisk sportowych, pól golfowych.
 
 

Marki Grupy ORLEN