Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Rafineria Trzebinia zaprasza do bezpłatnych badań w ramach Kampanii „Złap Oddech”

21-05-2010  

​Rafineria Trzebinia jest współorganizatorem akcji profilaktycznej „Złap Oddech”, dotyczącej wczesnego wykrywania nieuleczalnej Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POCHP)


Włączenie się Rafinerii Trzebinia w realizację programu odbywa się w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wobec lokalnych partnerów. Bezpłatne konsultacje lekarskie przeprowadzą specjaliści z Grupy Medycznej Puls z Warszawy.

Tegoroczna edycja akcji „Złap Oddech” skierowana jest do wszystkich pracowników Rafinerii Trzebinia S.A. i Grupy Kapitałowej oraz mieszkańców Trzebini i okolic. Badania mają uświadomić pacjentom i lekarzom, że kaszel, odkrztuszanie, duszność nie są objawami banalnymi, ale mogą być zwiastunami przewlekłej nieuleczalnej choroby, której konsekwencje można ograniczyć przez wczesne rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego postępowania.
Specjaliści bezpłatne badania spirometryczne wykonają w dniach 24 i 25 maja od 9.00 do 18.00. Specjalny ambulans medyczny z gabinetami lekarskimi będzie czekał na pacjentów na parkingu Rafinerii Trzebinia S.A. przy ul. Fabrycznej 22 obok budynku administracyjnego nr 3. Na miejscu możliwe będą także bezpłatne konsultacje wyników badania z lekarzem pulmonologiem.
W pierwszym etapie akcji „Złap Oddech”, który miał miejsce w 2009 roku wzięło udział około 20 tysięcy Polaków. Przeprowadzono także bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarskie dla 10 tysięcy pracowników zakładów przemysłowych Śląska i Małopolski.
Zdaniem organizatorów główne cele kampanii to edukacja poprzez poprawę świadomości na temat choroby, czynników ryzyka, pierwszych objawów, znaczenia wczesnej diagnozy i wdrożenia postępowania hamującego jej dalszy rozwój. Ważne jest także wczesne wykrywanie POChP przez przeprowadzenie spirometrycznych badań skiningowych w populacjach szczególnie narażonych na czynniki ryzyka.
Dostępne opracowania epidemiologiczne wskazują, że w Polsce POChP jest drugą po nadciśnieniu tętniczym najczęstszą chorobą przewlekłą. Szacuje się, że w Polsce choroba ta występuje u około 15 procent dorosłych Polaków,  czyli co dziesiątej osoby po ukończeniu 30-tego roku życia.
Niestety, w przeciwieństwie do innych chorób cywilizacyjnych, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu czy też nowotwory, w przypadku których udało się zahamować narastanie wskaźnika zgonów, umieralność z powodu POChP ciągle wskazuje tendencję rosnącą.
Zdaniem ekspertów, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w badaniu i zapoznania się ze szczegółami akcji na www.zlapoddech.pl

 
 
 

Marki Grupy ORLEN