Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Czy od biopaliw nie ma ucieczki? To tylko jedno z wielu pytań na jakie odpowiadali eksperci z branży

28-10-2008  

​To i wiele innych pytań pało podczas branżowej konferencji poświęconej rynkowi biopaliw w Polsce


„Perspektywy runku biopaliw w Polsce” to tytuł konferencji, która odbyła się 27 października w warszawskim Pałacu Prymasowskim. Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele firm działających na rynku biopaliw i paliw, firmy doradcze, przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem na rynku alternatywnych źródeł energii, przedstawiciele świata nauki. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało również Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki czemu uczestnicy mieli okazję wysłuchać w pierwszej części konferencji wystąpienia Kazimierza Żmudy - Dyrektora ds. Produktów Roślinnych oraz Energii Odnawialnych i Biopaliw. W tym samym bloku swoją prezentację przedstawił  także Piotr Prusakiewicz - Członek Zarządu Rafinerii Trzebinia S.A. Poruszył w niej wiele istotnych kwestii wynikających przede wszystkim z doświadczeń Rafinerii Trzebinia i statusu pierwszego polskiego producenta biopaliw jaki Spółka posiada.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o korzyściach płynących z produkcji i zastosowania biopaliw, perspektywach rozwoju rynku w odniesieniu do najbliższych kilkunastu lat, opłacalności produkcji i sprzedaży biopaliw, aspektach podatkowych jak również sytuacji na rynku surowców do produkcji estrów.
W czasie konferencji wiele wątków poświęconych było realizacji obowiązującego od 2008 roku Narodowego Celu Wskaźnikowego. W tej sprawie głos zabrał między innymi Robert Gmyrek - Dyrektor Biura Alternatywnych Źródeł Energii PKN ORLEN. Zwrócił uwagę na fakt, iż przyjęte wysokości są zbyt dużym obciążeniem dla koncernów paliwowych, które prócz sprzedaży oleju napędowego z dodatkiem 5% biokomponentów są niejako zmuszone do wprowadzania na rynek paliwa B-100. Jest ono sprzedawane już na ponad 100 stacjach Bliska mimo iż odbywa się to na granicy ekonomicznej opłacalności.
Trzeci blok konferencji poświęcony został w głównej mierze  biopaliwom II generacji.  Dr Krzysztof Biernat z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej oraz prof. Zdzisław Chłopek – Prezes Stowarzyszenia „Bioetanol – Ekologia - Transport” przybliżyli słuchaczom najnowocześniejsze technologie umożliwiające wytwarzanie biopaliw kolejnych generacji. Wystąpienia obu ekspertów spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Poruszone zostały także wątki związane z interwencjonizmem państwowym i unijnym kierowanym pod adresem producentów alternatywnych źródeł energii. Producenci biopaliw ze wsparciem i promocją biopaliw ze strony państwa wiążą wiele nadziei, stąd akcentowali konieczność włączenia się i uczestnictwa w podobnych konferencjach w przyszłości przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki.

Organizatorem konferencji była Gazeta Prawna. Patronat Strategiczny nad konferencją objęła Rafineria Trzebinia S.A. Partnerami wydarzenia był PKN ORLEN S.A., PriceWaterhouseCoopers oraz Skania Polska S.A. Patronat Honorowy sprawowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Paliw i Energii Odnawialnej, Polska Izba Paliw Płynnych oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN